Kutuphane / Farabi Entegre Kütüphane Sistemi

Farabi Entegre Kütüphane Sistemi, kütüphanenizde gerçekleşen tüm süreçlerin tek bir yerden kolaylıkla yürütülmesini sağlar. Eserlerin temin edilmesinden başlayıp, okuyuculara ödünç verilmesine kadar tüm süreçleri rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

Özellikler

Sağlama

Farabi entegre kütüphane sistemi ile kitapların kütüphaneye temin sürecini rahatlıkla yönetebilirsiniz. Kitapları satın alma, bağış veya kütüphaneler arası değişim ile sağlama sürecini başlatır, satın alma için verilen siparişlerin takibini yapabilir, değişim yapılan kurumları inceleyebilir veya bağış yapan kişilerin diğer bilgilerine rahatlıkla erişebilirsiniz.

Kataloglama

Farabi ile kitap, süreli yayın, harita, cd v.b. tüm kütüphane materyallerinin kataloglamasını marc standartlarına uygun şekilde kullanımı kolay ekranlar aracılığıyla yapabilirsiniz. Künye kayıtlarını marc veya marcxml formatında dışarı aktarabilir veya marc formatındaki bir kaydı içeri aktrıp künye düzenlemesi yapabilirsiniz. Z30.50 protokolü ile kongre kütüphanesi v.b. kütüphanelerin kataloglarında arama yapabilir ve kayıt aktarımı yapabilirsiniz. Gelişmiş arama seçenekleri ile aradığınız materyale rahatlıkla erişebilirsiniz.

Farabi ile bir künyenin tüm düzenleme geçmişini görüntüleyebilir ve geçmişe dönük herhangi bir tarihteki haline geri alabilirsiniz. Aynı şekilde materyal bilgilerini de geçmişe dönük istediğiniz zamandaki bilgilerine geri dönebilirsiniz. Bu şekildeki bütünleşik versiyonlama sistemi sayesinde veri kayıplarının maksimum düzeyde önüne geçilmiş olur.

Süreli Yayınlar

Farabi entegre kütüphane sistemi ile süreli yayınların takibini yapmak çok kolaylaşır. Abonelik yapılan kurumları düzenleyebilir, bir künyeye ait beklenen, gelen, cilde gönderilen veya rafa çıkan materyalleri listeleyebilir ve toplu rapor alabilirsiniz. Entegre takvim üzerinde hangi gün hangi sayının geleceğini görüntüleyerek beklenen sayıları kontrol altına alabilirsiniz.

Dolaşım

Farabi ile envanterinizdeki eserlerin ödünç verilip iade alınma süreçlerini rahatlıkla yönetebilirsiniz. Farklı kullanıcı gruplarına göre ödünç verilecek gün ve materyal ayarlarını yapabilir, geç gelenler için cezaları belirleyebilirsiniz. Kullanıcılar tarafından yapılacak materyal rezervasyonlarını listeleyebilir ve yönetebilirsiniz.

RFID ve Sayısal Entegrasyonu

Farabi RFID ile Sayısal kütüphane sistemleri ile entegre çalışarak kütüphanenizdeki tüm iş süreçlerinin tek bir yerden kontrol ve takibini gerçekleştrebilirsiniz.

Gelişmiş Raporlar

Farabi ile sistem üzerindeki tüm verilerin raporunu istediğiniz şekilde rapor tanımlayarak alabilirsiniz. Bu raporları excel veya pdf şeklinde indirerek paylaşabilirsiniz.